תאורה לחדר הכספות

בבית ובעסק שלנו עלינו לחשוב על פתרונות תאורה לכל חדר, ללא יוצא מן הכלל

כאשר אנחנו מתכננים את הבית שלנו, ובעיקר כאשר אנחנו מתכננים את בית העסק שלנו, אנחנו צריכים לחשוב על מגוון רחב מאוד של פתרונות תאורה. זה מתחיל, כמובן, במרחבים המובנים מאליהם שבהם צריך לתכנן שילוב של תאורה טבעית וגופי תאורה איכותיים, ליצירת תאורה שנעים לחיות בה בנוסף להשקעה באסתטיקה של גופי התאורה עצמם. את כל זה אתם מבינים, אבל הדבר החשוב באמת שאנחנו צריכים לזכור הוא גם לתכנן בחכמה את גופי התאורה הרלוונטיים עבור חדרים פחות מאוישים בבית ובעסק שלנו. אנחנו מדברים, כמובן, על חדרים כמו עליית הגג, המחסן וכמובן שגם חדר כספות. ולמה צריך לתכנן בקפידה תאורה עבור חדר שהוא בסופו של דבר כספת? משום שבמקרים רבים, התאורה בחדר שכזה יכולה להיות הרבה יותר מאמצעי פרקטי בכדי לראות מה קורה – מדובר באמצעי בטיחותי לכל דבר ועניין.

מהן העקרונות הנכונים לתכנון תאורה לחדר כספות, וכיצד עלינו לתכנן תאורה כזאת בחדר שלנו?

תאורה מקיפה ואיכותית – הדבר החשוב ביותר שאנחנו צריכים לזכור כשאנחנו מתכננים תאורה בכספת שלנו הוא שמדובר במרחב שאין בו בכלל תאורה טבעית. חדר כספות, מטבעו, הוא חדר אטום מכל הכיוונים מלבד הדלת שלו, שהיא אטומה פי כמה כאשר היא נעולה במנגנון הנעילה המתוחכם והחזק שלה. בהתחשב בכך, חשוב מאוד לתכנן פתרון תאורה מקיף שיאיר כל פינה ופינה בחדר. אנחנו לא רוצים שיהיה מצב שבו בגלל תאורה לקויה אנחנו מפספסים פרטים חשובים מאוד בתוך הכספת שלנו, וכאשר אנחנו עובדים בתוכה אנחנו צריכים שתהיה לנו תאורה מקיפה שתאפשר את העבודה בחדר זה, שאלמלא כן היה חשוך בדיוק כפי שהוא אטום.

תאורה כמרכיב בטיחותי – מאחר וכל התאורה בתוך חדר הכספת היא תאורה מלאכותית ולא טבעית, עלינו לזכור גם שבמצב שבו יש נפילה של מערכת החשמל, התאורה בתוך הכספת עשויה שלא לעבוד כלל. במצב שכזה אנחנו פוגשים בתקלה בטיחותית של ממש, משום שזהו מצב שבו אנחנו חשובים לפריצה ולגניבה – ולכן חשוב לחשוב על מרכיבי גיבוי מתח עבור הכספת שלנו והתאורה שבה. יתרה מכך, עלינו לחשוב על כך שגם במצב של הפסקת חשמל תאורת הכספת שלנו צריכה לעבוד בכדי לתת לנו מעקב יעיל אחרי המתרחש בכספת במערכת האבטחה המגובה שלנו.

הדבר החשוב ביותר שעלינו לזכור בתכנון תאורה בכספת שלנו, הוא שמדובר במרכיב בטיחות לכל דבר

ניתן להבין, בקלות רבה מאוד, שבתוך חדר כספות מרכיבים כמו אסתטיקה של גופי תאורה הם מרכיבים חשובים פחות. הדבר החשוב ביותר הוא תאורה איכותית ומגובה מבחינת מתח, משום שבמצב של הפסקת חשמל וגם באופן השגרתי ביותר, תאורת חדר הכספת היא מרכיב בטיחותי לכל דבר ועניין, חלק בלתי נפרד מאיכותה הבטיחותית של הכספת עצמה.