סוגי נורות הקיימים בענף התאורה, ומה כדאי לבחור?

בענף התאורה קיימים מספר סוגים בולטים של נורות כיום, כאשר לכל סוג מאפיינים ייחודיים שכדאי להכיר, על מנת שתוכלו לבחור את הסוג האופטימלי עבורכם. במסגרת מאמר זה נציג את הסוגים השונים של הנורות הנפוצות כיום, ונצביע על המאפיינים של כל סוג, היתרונות והחסרונות שלו.

נורות להט

נורות הלהט הן הנורות המיושנות ביותר, אשר מכילות חוט חשמלי שמתלהט ומאיר בכל פעם שמוזרם דרכו זרם חשמלי. לסוג זה של נורות משתייכות נורות הליבון הפשוטות וכן נורות ההלוגן. היתרון המשמעותי ביותר של נורות אלה הינו במחירן הזול, ובמידה מסוימת גם האור החמים והנעים שהן מספקות.

החיסרון הבולט של נורות להט, שמעשה מבטל לחלוטין את היתרונות שלהן, הינו היותן בלתי יעילות לחלוטין מבחינה אנרגטית. הרוב המכריע של האנרגיה שנורות אלה צורכות מופנה לצורך חימום חוט הלהט, ורק חלק זניח מן האנרגיה הנצרכת מופנה אל הפקת האור. מסיבה זו, נורות אלה צורכות כמות עצומה של חשמל לצורך פעולתן. כמו כן, אורך החיים שלהן נמוך מאוד והן מועדות לתקלות רבות.

לנוכח חסרונות האלה, היתרון של מחיר זול מתבטל לחלוטין, ואין להתפלא כי נורות הלהט נעלמות לאט לאט מעולמנו.

נורות פלורסנט

סוג שני של נורות הקיימות כיום הן נורות פלורסנטיות, הבנויות משפורפרת זכוכית שבתוכה גז. כאשר עובר בתוך השפורפרת זרם חשמלי, הוא גורם להפצת אור. כיום אפשר למצוא הן נורות פלורסנט מאורכות והן נורות פלורסנט קומפקטיות יותר שמתאימות לבתי נורה סטנדרטיים יותר. נורות הפלורנסט צורכת הרבה פחות חשמל מנורת ליבון לצורך אספקת אותה כמות של אור. אורך החיים שלה יכול להגיע ל- 10,000 שעות, אבל כדאי לשים לב לעובדה כי כיבוי והדלקה רבים של נורות אלה פוגע באורך החיים שלהן.

קיימים שלושה חסרונות מרכזיים של נורות הפלורסנט: ראשית, הן מפיצות אור קר. שנית, אי אפשר להפעיל אותן באמצעות עמעם אשר מווסת את עוצמת האור. ושלישית, הן מכילות גז שעשוי להיות מסוכן ולהתפשט בחלל המגורים במצב של שבר.

נורות לד

הסוג הנפוץ האחרון והמתקדם ביותר הינו נורות הלד, שמורכבות מדיודה הפולטת אור. היתרונות של נורות הלד הם עצומים – הנורות עצמן קטנות ועמידות מאוד, והן חסכוניות פי כמה מנורות ליבון בצריכת החשמל. בנוסף, אורך החיים שלהם ארוך פי 5 מזה של נורות הפלורסנט, והוא גם אינו מושפע מכיבוי והדלקת הנורה. כמו כן, אפשר כיום להתאים את צבע וגוון האור הבוקע מנורות הלד, כך שהן מסוגלות להפיץ הן אור קר והן אור צהבהב-חמים יותר.

החיסרון העיקרי של נורות הלד הוא מחירן הגבוה, אך יש לציין כי מחיר זה הולך ויורד עם הזמן, וכי בחישוב כולל – שלוקח בחשבון גם את החיסכון בחשמל ואת אורך החיים הארוך של נורות אלה – נראה כי חיסרון זה אינו משמעותי עוד.