מהי תאורת המטבח האידיאלית?

תאורת מטבח מקצועית לא מיועדת רק לשפים. מטבח הוא אחד החדרים החשובים ביותר בבית וכל אחד מאיתנו זקוק לתאורה ברמה גבוהה. המטבח הוא המקום בו אנו מבלים זמן איכות עם המשפחה, מבשלים ארוחות קלילות או מורכבות וגם לוקחים פסק זמן מהשגרה. התאורה קובעת את האופי של המטבח ויש לה ערך פונקציונאלי.

תאורה מתאימה מרחיבה את המקום הפנוי בתוך המטבח ומקלה על העבודה. היא מאפשרת בישול, טיגון ושטיפת כלים ללא מאמץ וגם מעלה את ערך הנכס. אפשר להחליף גופי תאורה במהלך שיפוץ מטבחים או לבחור אותם בדירה חדשה. העניין הוא לבחור את התאורה האידיאלית עבור חלל הפנים.

טיפים לבחירת גופי תאורה

יש כמה טיפים מעשיים מהם כדאי להתחיל את תהליך הבחירה בגופי תאורה. הטיפ הראשון הוא להבחין בין המאפיינים של תאורת נפח לבין תאורת אווירה. תאורת נפח באה לידי ביטוי בפיזור אחיד של האור בתוך החלל המואר, לעומת תאורת אווירה המעניקה אופי נעים ונינוח. כדי להשיג תאורת נפח משתמשים בנורות פלורסנטיות עם צריכת אנרגיה נמוכה ויעילות גבוהה. מנגד, בתאורת אווירה משתמשים בגופים שקועים, ספוטים על פסי צבירה או עמעום של התאורה המרכזית.

הטיפ השני הוא להקפיד על התאמה בין סוג התאורה לבין אופי הריהוט. בתוך מטבחים עם אי לדוגמא כדאי לבחור גוף תאורה דקורטיבי, המשתלשל מהתקרה וכך תוחם את המרחב שסביב הרהיט המרכזי. מנגד, בדירות קטנות רצוי לנצל את המקום כדי לפזר מספר גופי תאורה שונים. התאורה צריכה להשתלב בקו העיצובי של המטבח ושל שאר החדרים בבית. כך משיגים מראה הרמוני ומואר של החלל, מבלי ליצור עומס על העיניים.

הגדרת תקציב ואופי השימוש במטבח

עוד כמה טיפים לתאורת המטבח האידיאלית מתייחסים לנושא התקציב ואופי השימוש. רצוי לעצב את המטבח רק אחרי שמגדירים את מסגרת התקציב. כך מונעים הוצאות לא רצויות ומשאירים מקום לביצוע התאמות, שינויים ורכישות נוספות. במקביל, חשוב מאוד להחליט על אופי השימוש במטבח ולקבוע סדר עדיפויות. יש מטבחים המשמשים לטובת אירוח של חברים ובני משפחה, לעומת מקומות קטנים יותר בהם מסתפקים בהכנת ארוחות קלילות.

על טעם וריח אין מה להתווכח ולכן ההיבט הדקורטיבי הוא הכי פחות משמעותי בבחירת התאורה למטבח. במילים אחרות, גופי תאורה שיכולים להיות אידיאליים עבור מטבחים מסוימים עלולים להתגלות בתור טעות גדולה במקומות אחרים. כל לקוח יכול להחליט איך לעצב את התאורה ובאילו אמצעים להשתמש. בנוסף, רצוי לנצל את התאורה הטבעית מהחלון ולשלב בין גופי תאורה מלאכותיים לבין וילונות, חיפוי קיר וריצוף.

לסיכום, השקעה בתאורה של המטבח דורשת זמן ומאמץ. אפשר להתעודד בעובדה שמדובר על השקעה חד פעמית ועל הוצאה חיונית. תאורה היא חלק מהמטבח ויש לה תפקיד שלא ניתן להפריז בחשיבותו.