ההבדל בין תאורה “חמה” לתאורה “קרה”

בעבר, כאשר בעולם היו מקובלות נורות ההלוגן המסורתיות, אי אפשר היה לבחור בין צבע האור המתקבל מן הנורה, שהיה תמיד צבע צהבהב אשר הינו בבחינה תאורה “חמה”. כפועל יוצא מכך, האפשרויות העיצוביות בתחום התאורה היו מוגבלות באופן יחסי. ואולם, ההתפתחות הטכנולוגית בענף התאורה הביאה לעולם את נורות הלד, אשר נפוצות מאוד כיום ותופסות חלק נכבד בעיצוב התאורה ביותר ויותר בתים, משרדים ומבנים מסחריים אחרים. אחד מן היתרונות הבולטים של נורות הלד היא האפשרות להעניק להן ולתאורה שהן מעניקות גוונים שונים, באמצעות תהליך כימי שנוקטים היצרנים במהלך הייצור שלהן.

הגוונים של נורות לד

נורות לד יכולות לבוא בשלוש דרגות עיקריות של גוון אור. בדרגות הקצה, נורות הלד יכולות להפיק מחד תאורה “קרה”, שהינה למעשה תאורה לבנה טהורה ובהירה, בדומה לאור היום ששורר בחוץ במהלך שעות היום, ומאידך – תאורה “חמה”, שהינה תאורה לבנה-צהבהבה מעט. בטווח שבין שני סוגי גוונים אלה אפשר למצוא גם גוון לבן טבעי, שהינו מעט פחות בוהק מן התאורה הקרה של הלבן הטהור, אך פחות צהוב מן התאורה החמה של הלבן החם.

יש המעדיפים את המראה הבוהק והניטראלי של התאורה הקרה, ויש שרגילים כבר למראה המסורתי יותר של התאורה החמה – בסופו של דבר, על טעם וריח אין מה להתווכח, וזה עניין של העדפה אישית מאוד. בכל מקרה, רצוי מאוד לשמור על קו עיצובי אחיד בכל הנוגע לגוון התאורה שבו משתמשים בחלל עיצובי אחד, על מנת שלא ליצור תערובת מוזרה שמפריעה לעין ויוצרת תחושה של ניגודים.

אם היינו צריכים להמליץ למי שמעונין להחליף בביתו את נורות ההלוגן הקיימות על מנת ליהנות מן היתרונות הרבים שמציעות נורות הלד (כמו למשל, חיסכון באנרגיה, השרידות לאורך זמן רב, אי החימום של האוויר), אך עדיין לשמור על אותו אופי של תאורה – היינו ממליצים לו לרכוש במקום נורות ההלוגן נורות לד שהגוון שלהם לבן-חם. כך יוכל לשמור על התאורה החמה שאליה התרגל לאורך השנים.

לצרכים של תאורה חיצונית, ההמלצה המקובלת היא לעשות שימוש בתאורה קרה יותר, באמצעות נורות לד לבנות טהורות או לבנות טבעיות, ועל כך נעמוד מיד בהמשך.

עוצמת האור

כדאי לשים לב להבדל נוסף שקיים בין התאורה הקרה לתאורה החמה בנורות לד, מעבר לצבע וגוון התאורה. נורות המפיקות תאורה קרה, נותנות אור בהיר יותר, אשר נראה לנו חזק יותר מן האור שמפיקות נורות תאורה חמה. לכן, מי שחשוב לו להעניק לחלל מראה מואר מאוד – יעשה בחוכמה אם יתקין בגופי התאורה שלו נורות לד קרות. כך למשל בחדר עבודה בבית או באולמות אירועים, שטחים ציבוריים ועוד. מי, שלעומת זאת, מעונין באווירה מיוחדת יותר, ומוכן להתפשר על עוצמת האור, כמו לדוגמא בחדר שינה, יוכל לעשות שימוש בנורות לד חמות.